Dodge

ogłoszeniaceny używanychwiadomościforumoponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum DODGE Forum Strona Główna -> ( Dodge Caliber ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pawel8010

Czytelnik



Dołączył: 27 Wrz 2014
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa, Mazowieckie
Posiadane auto: Dodge Caaliber 2.0 automat
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 27 Wrz 2014, 18:52
Temat postu:

Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Witam

Nabyłem w tym tygodniu Dogda 2.0 benzyna i automat. Wszystko działa super, ale spalanie jest chyba za wysokie. Miasto 13.5l i trasa 10.5l (dane z komputera, ale wygląda na to że są poprawne informacje gdy przekalkulowałem km na benzyne). Z tego co czytałem to optymalne spalanie to miasto 10-11l a trasa 7-8l, więc moje spalanie jest wybitnie za wysokie.

Jakieś sugestie co sprawdzić? Czy może to spalanie takie powinno być? Prędkości trasa to 100-130 km, w miarę równej jazdy. A miasto jak to miasto, jak pozwalają korki...

Z gory dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam.
Powrót do góry
bbkr

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 435
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdansk
Posiadane auto: Dodge Caliber 2.4L R/T
Piwa: 53/1
Wysłany: Nie 28 Wrz 2014, 01:38
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Zakladam, ze wszystkie oczywiste czynniki takie jak zbyt niskie cisnienie w oponach, zapchany filtr powietrza czy zla zbieznosc kol juz wykluczyles.

Co jeszcze warto wiedziec o tym samochodzie:

1. Ten benzyniak bardzo nie lubi kiepskiego paliwa o zbyt niskiej liczbie oktanowej. Zalej na probe 98 z dobrej stacji lub 95 V-Power i wtedy zmierz. U mnie spalanie na dobrym paliwie spada na tyle, ze rekompensuje nieco wyzsza cene za litr.

2. Skrznia CVT jest specyficzna. Gdy jedziesz spokojnie silnik trzyma stale obroty i jest przez to oszczedniejsza nawet od manuala. Ale jak zaczynasz rajdowac mnostwo mocy idzie na kompresje paska aby sie nie slizgal i spalanie przez to tez rosnie duzo szybciej niz na klasycznej zebatkowej skrzyni.

3. Zresetuj komputer. Wyjmij kluczyk, odlacz od akumulatora oba zaciski i zewrzyj na 10 minut (moze zaiskrzyc - kondensatory sie rozladowuja). Podlacz ponownie. W ten sposob pozbedziesz sie zapamietanych po poprzednim wlascicielu parametrow jazdy i zniwelujesz ewentualny "altitude effect" na ktory Cali jest dosc wrazliwy.
Powrót do góry
Pawel8010

Czytelnik



Dołączył: 27 Wrz 2014
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa, Mazowieckie
Posiadane auto: Dodge Caaliber 2.0 automat
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 28 Wrz 2014, 19:18
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Dziękuję za cenne uwagi. Przyznam, że nie "odrobiłem do końca lekcji" po zakupie auta. Zgodnie z otrzymanymi instrukcjami:

1) wyczyściłem zasyfiony filtr powietrza kompresorem (na jutro mam zamówiony nowy)
2) dopompowałem powietrza bo było mało (na wszystki koła 2.2)
3) zrestartowałem computer (odłączyłem kleme na 2 min)
4) zatankowałem PB 98

Jest niewielka poprawa: 9.8l/100 trasa, 11l/miasto. Dodam, że samochód 3 miesiące stał w komisie i czuje że z każdym przejechanym kilometrem nabiera energii. Jazda normalna, prędkości w trasie od 100-130km/h, czasem redukcja, normalna jazda.

Myślisz że coś mogę jeszcze poprawić w spalaniu? Szczerze, to liczyłem na jakieś 8l w trasie...:/

I jeszcze jedno, nie wiem czy wymieniać olej w skrzyni, nie znam jej historii serwisowej. Jeżeli tak, to jaki olej? I do silnika jaki olej?

Dziękuję za dobre rady.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
bbkr

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 435
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdansk
Posiadane auto: Dodge Caliber 2.4L R/T
Piwa: 53/1
Wysłany: Nie 28 Wrz 2014, 23:42
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Jezeli chodzi o skrzynie to instrukcja mowi ze dla ciezszych warunkow eksploatacji wymiana co 100_000 km. W praktyce plyn (to CVT "fluid", on ma zapewnic przyczepnosc paska a nie ja zredukowac tak jak olej) zuzywa sie szybciej. Ja mam 130_000 km przejechanych i juz druga wymiana jest potrzebna - po polskich drogach jezdzi sie bardzo malo plynnie i skrzynia mocno dostaje w kosc. Plus jezdze dosc dynamicznie.

Plyn kwalifikuje sie do szybkiej wymiany jak skrzynia zaczyna wyc, brzmi to tak: https://www.youtube.com/watch?v=ebtSmeZIWas . Prawdopodobnie najpierw zauwazysz to na trasie jak sie skrzynia nagrzeje. Nowy plyn jest zoltawy a zuzyty jest zolty lub zolto-brazowy i smierdzi troche czyms palonym.

Wymiana plynu najlepiej w serwisie Jeep/Chrysler/Dodge bo pomylka - zly plyn lub zla ilosc - bedzie Cie kosztowac skrzynie.




Do silnika olej Mopar 5W20. Trudno dostepny u nas. Wiekszosc wlascicieli Calibrow leje 5W30 i nie ma problemow.



Komputer restartujesz zwierajac klemy. Samo odpiecie na 2 minuty to moze byc za malo - kondensatory wciaz trzymaja napiecie. Po restarcie ze stowke km trzeba zrobic zeby zalapal dobre parametry. I sprawdz tez zbieznosc kol tak jak doradzalem wyzej. Uklad hamulcowy tez warto przejrzec czy szczeki nie ocieraja podczas jazdy.
Powrót do góry
Pawel8010

Czytelnik



Dołączył: 27 Wrz 2014
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa, Mazowieckie
Posiadane auto: Dodge Caaliber 2.0 automat
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 29 Wrz 2014, 09:25
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Z wymianą oleju w skrzyni miałem zamiar skorzystać z usług ASO, tu jest za duże ryzyko. Jak na razie ten element pracuje świetnie, cicho i na pewno nie ma nic wspolnego z tym co na filmie youtube. Specyfika CVT wymaga przyzwyczajena, na początku dziwnie mi się jeździło a teraz nie wyobrażam sobie innego automatu.

Zawsze myślałem że zwarcie klem spowoduje uszkodzenie instalacji elektrycznej, może to jakiś mit... Skoro tak można to zrobię zgodnie ze wskazówkami. Jak nie pomoże to będę eksperymentował dalej.

Bardzo fajnie mi się jeździw trybie manualnym. Czy jazda w tym trybie nie powoduję zwiększoengo zużycia skrzyni? Pytanie może głupie, ale to moje pierwsze kroki z automatem.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 29 Wrz 2014, 09:25
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Pawel8010

Czytelnik



Dołączył: 27 Wrz 2014
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa, Mazowieckie
Posiadane auto: Dodge Caaliber 2.0 automat
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 03 Paź 2014, 16:08
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Komputer zresetowany przez zwarcie klem, zbierzność ok. Komputer diagnotyczny też nie pokazał żadnych awarii.

Czy jest jeszcze coś co powinienm sprawdzić?
Powrót do góry
TobiWUJO

Stały Bywalec



Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 150
Skąd jesteś (miejscowość / region): SY
Posiadane auto: Dodge Caliber 2.0 CRD SXT \'08
Piwa: 7/4
Wysłany: Pią 03 Paź 2014, 23:53
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Rozumię że masz skrzynie z AutoStick gdzie możesz biegi wrzucać manualnie +/- Gratuluję kupna tej wersji Smile A skoro masz taki tryb to baw się do woli, od tego właśnie jest. Sam na nią polowałem ale ciężko było dostać w 2008r. Tylko pamiętaj to podstawa, olej w automatach wymieniamy co roku góra dwa a najlepiej wymieniać razem z olejem silnikowym. Pozdrawiam.
_________________
Caliber CRD 206KM / 406NM + GARRETT GTB 2260 VK
Powrót do góry
bbkr

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 435
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdansk
Posiadane auto: Dodge Caliber 2.4L R/T
Piwa: 53/1
Wysłany: Sob 04 Paź 2014, 01:16
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Dodam, ze AS nie jest prawdziwym trybem manualnym znanym z klasycznych skrzyn - przelozenie danego biegu nie jest stale. Kazdy "bieg" ma zakres przelozenia od-do i zmiana predkosci w obrebie jednego biegu wciaz odbywa sie czesciowo na skrzyni. Sprawdzilem sobie to na komputerze kiedys porownujac V i RPM. I w sumie ma to sens, bo gdyby przelozenie bylo stale to pasek by w koncu poryl na rolkach rowki w tych miejscach.

I rowniez nie zepsujesz skrzyni bo jest sprzezenie pomiedzy nia a silnikiem zabezpieczajace przed uslizgiem paska.
Powrót do góry
Pawel8010

Czytelnik



Dołączył: 27 Wrz 2014
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa, Mazowieckie
Posiadane auto: Dodge Caaliber 2.0 automat
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 04 Paź 2014, 14:57
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Sprawdziłem dziś w trasie, test na pełnym zbiorniku -12,5l/100km!!!!!!!!!!!!!! Bez komentarza. Gdyby jeszcze za tym szły jakieś osiągi. Jechałem równo 120 km/h uważając żeby tylko nie przyspieszyc. Tak się nie da jeździć. Chyba rozstane się z tym samochodem :/
Powrót do góry
bbkr

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 435
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdansk
Posiadane auto: Dodge Caliber 2.4L R/T
Piwa: 53/1
Wysłany: Sob 04 Paź 2014, 15:09
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


U mnie od 11 (zona prowadzi) do ponad 20 (o, pobawie sie ze ukradlem ten samochod) pali :P

Ale 12.5 to faktycznie troche za duzo jak na trase i mniejszy silnik. Do glowy mi jeszcze przychodzi zasyfione throttle body. Sprawdz to: http://www.ehow.com/how_7225728_clean-throttle-body-dodge-caliber.html , mozna wykonac samodzielnie.
Powrót do góry
Pawel8010

Czytelnik



Dołączył: 27 Wrz 2014
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa, Mazowieckie
Posiadane auto: Dodge Caaliber 2.0 automat
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 04 Paź 2014, 15:42
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Dziękuje za informacje. Spróbuje to zrobić, ale zaczynam wątpić czy to coś pomoże.

Gdyby jeszcze za tym szły osiągi to niech pali i 15l...wtedy słowa nie powiem. Ale jeżeli się wlekę jak żółw to się boję pomyśleć gdybym zaczął jeździć normalnie.
Powrót do góry
bbkr

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 435
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdansk
Posiadane auto: Dodge Caliber 2.4L R/T
Piwa: 53/1
Wysłany: Sob 04 Paź 2014, 16:37
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Wysokie spalanie 2.0 benzyna automat


Na YT jest sporo filmikow o tym jak czyscic przepustnice. Wlasciwy plyn (zadne rozpuszczalniki do farb czy inne cuda - ma byc do przepustnic) i szczoteczka do zebow plus szmatka do wytarcia.

A jak ruszasz to szarpie delikatnie czy przyspiesza plynnie?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum DODGE Forum Strona Główna -> ( Dodge Caliber ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Dodge Caliber »

Opinie o samochodach Dodge Caliber - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Dodge Caliber ) Porady, problemy techniczne


DodgeRam

279 900

2019r.

92 000 km

kujawsko-pomorskie

DodgeJourney

74 990

2019r.

103 071 km

pomorskie

DodgeRam

289 900

2022r.

25 697 km

kujawsko-pomorskie

DodgeDurango

97 990

2014r.

173 145 km

pomorskie

DodgeCaliber

15 700

2007r.

167 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System