Dodge

ogłoszeniaceny używanychwiadomościforumoponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Dodge Caliber ) Sprężarka klimatyzacji



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum DODGE Forum Strona Główna -> ( Dodge Caliber ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
toudi_srt

Czytelnik



Dołączył: 04 Sie 2018
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Dodge Caliber SRT4
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 04 Sie 2018, 14:47
Temat postu:

Sprężarka klimatyzacji


Cześć! Od paru tygodni jestem posiadaczem Dodge Caliber srt4 (koniec 2008).
Kupiłem go ze świadomością, że do zrobienia jest w nim m.in. klimatyzacja. Po naprawie nieszczelności i nabiciu klima przez jakiś czas działała, po czym przestała. Od tego czasu włącza się losowo, tylko czasami. Mechanik stwierdził, że do wymiany jest sprężarka klimatyzacji, która najprawdopodobniej zatarła się przez jeżdżenie autem z nienabitą klimą (w Calibrze załączona jest ona cały czas, a wciśnięcie przycisku uruchomienia klimatyzacji wyprowadza zimne powietrze do zewnętrznego układu).
Myślałem o zakupie używanej sprężarki. Na Allegro jest trochę ofert, ale prawie przy każdej jest info, że część pochodzi z modelu CRD 2.0. I teraz pytanie, czy we wszystkich modelach Calibra montowana była taka sama część, tj. czy dowolna będzie pasować do srt4?
Powrót do góry
Krystek_CIN

Czytelnik



Dołączył: 05 Sie 2018
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Janikowie/kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: Dodge Caliber 2.0 sxt lpg
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 05 Sie 2018, 11:59
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Sprężarka klimatyzacji


Witam, u mnie podobny problem z tym, że brak jest tylko sprzegiełka kompresora które zgubiła najprawdopodobniej poprzednia właścicielka. Jednak przez brak tej części muszę zakupić całą sprężarkę lecz wszędzie części tylko na crd 2.0. Czy części są takie same?
Pozdrawiam
Powrót do góry
toudi_srt

Czytelnik



Dołączył: 04 Sie 2018
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Dodge Caliber SRT4
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 07 Sie 2018, 11:35
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Sprężarka klimatyzacji


Zdążyłem się dowiedzieć, że sprężarki do diesela i benzyny różnią się od siebie, stąd nie można wykorzystywać jednej jako zamiennika drugiej.
Powrót do góry
dodjee

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Mar 2015
Posty: 381
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: n/a
Piwa: 37/0
Wysłany: Wto 07 Sie 2018, 13:14
Temat postu:

Re: Sprężarka klimatyzacji


toudi_srt napisał:
...sprężarka klimatyzacji, która najprawdopodobniej zatarła się przez jeżdżenie autem z nienabitą klimą (w Calibrze załączona jest ona cały czas, a wciśnięcie przycisku uruchomienia klimatyzacji wyprowadza zimne powietrze do zewnętrznego układu).

Ten mechanik sam to wymyślił, czy może poprzeć ta tezę jakąś dokumentacją?
Powrót do góry
toudi_srt

Czytelnik



Dołączył: 04 Sie 2018
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Dodge Caliber SRT4
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 12 Sie 2018, 03:35
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Sprężarka klimatyzacji


Jeśli pytasz o zasadę działania sprężarki w układzie klimatyzacji, to jest to standardowy mechanizm, stosowany w samochodach od kilku-kilkunastu lat. Dlatego na przykład klimatyzację należy włączać co jakiś czas nawet wtedy gdy nie ma na to sezonu, czyli np. w zimie. W internecie jest dużo materiałów do poczytania na ten temat.
Jeżeli pytasz, czy poparł dokumentacją zatarcie akurat mojej sprężarki, to nie. Jest dobry i ufam mu, bo to mój znajomy Wink
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 12 Sie 2018, 03:35
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
dodjee

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Mar 2015
Posty: 381
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: n/a
Piwa: 37/0
Wysłany: Czw 23 Sie 2018, 18:38
Temat postu:

Re: Sprężarka klimatyzacji


Jeśli chodzi o pierwszą część kwestionowanego wpisu nie mam obiekcji, przytoczyłem ją by był złapany kontekst. Natomiast zainteresowałem się tym co jest w nawiasach i to wymaga sprostowania
toudi_srt napisał:
(w Calibrze załączona jest ona cały czas ...).

Sprężarka w Calibrze jest bezsprzęgłowa i podczas pracy silnika koło pasowe obraca się, natomiast nie zachodzi funkcja sprężania (dokumentacja mówi o niewielkim skoku tłoczków). Na tej podstawie można powiedzieć, że sprężarka jest wyłączona bo nie występiuje jej funkcjonalność. Dopiero wciśnięcie przycisku powoduje uruchomienie zaworu sterującego ciśnieniem w sprężarce. Na podstawie prędkości pojazdu, obrotów silnika, ciśnienia przed
zaworem rozprężnym ,temperatury parownika, temperatury otoczenia i żądania nastawnika temperatury w aucie moduł silnika wysyła sygnał PWM do wcześniej wymienionego zaworu. Ustalone przez ten zawór ciśnienie kontroluje kąt tarczy skośnej (swashplate), która decyduje o wielkości skoku tłoczków a tym samym wydajności kompresora. Można powiedzieć, że teraz nastąpiło załączenie sprężarki.
toudi_srt napisał:
(... a wciśnięcie przycisku uruchomienia klimatyzacji wyprowadza zimne powietrze do zewnętrznego układu).

Jak wygląda obieg powietrza w korpusie HVAC?. "Całe" powietrze przepływa przez parownik, natomiast przez nagrzewnicę w zależności od ustawionej temperatury może się zmieniać poprzez zmianę ustawienia drzwi mieszalnika. W gorące dni powietrze chłodzi się w parowniku (jeśli jest włączona i sprawna AC) i omija nagrzewnicę. W chłodne dni z parownika jest kierowane na nagrzewnicę, dodatkowo gdy jest wilgotno może
być schładzane w tymże parowniku celem usunięcia wilgoci.(przy ustawieniu nawiewu na szybę, funkcja ta włącza się automatycznie).
Pozdrawiam kolegę Smile
Powrót do góry
toudi_srt

Czytelnik



Dołączył: 04 Sie 2018
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Dodge Caliber SRT4
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 28 Sie 2018, 17:49
Temat postu:

Re: ( Dodge Caliber ) Sprężarka klimatyzacji


Super, serdecznie dziękuję za poprawienie/doprecyzowanie! Smile
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum DODGE Forum Strona Główna -> ( Dodge Caliber ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Dodge Caliber »

Opinie o samochodach Dodge Caliber - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Dodge Caliber ) Porady, problemy techniczne


DodgeChallenger

108 900

2017r.

115 090 km

pomorskie

DodgeCaliber

15 700

2007r.

167 000 km

mazowieckie

DodgeDurango

97 990

2014r.

173 145 km

pomorskie

DodgeRam

51 777

2006r.

110 000 km

pomorskie

DodgeCharger

184 990

2019r.

38 442 km

pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System